Johannes Hahn: Legkorábban májusban születhet döntés a befagyasztott magyar EU-pénzekről
A költségvetési biztos szerint a kormány teljesíteni fogja az elvárásokat és felszabadulhatnak az Erasmus+, illetve a Horizont Európa programokra szánt pénzek.
A költségvetési biztos szerint a kormány teljesíteni fogja az elvárásokat és felszabadulhatnak az Erasmus+, illetve a Horizont Európa programokra szánt pénzek.
Százmilliárd eurót ígértek, ami meg is van, ám új pénz nem sok kerül a borítékba.
Négymilliárd eurós beruházási csomagot fogadott el ma az Európai Bizottság, melyből Magyarország is részesül: hazánk az M0-s körgyűrű déli szakaszának fejlesztésére kap 105,5 millió, azaz közel 34 milliárd forintnyi uniós támogatást a strukturális és kohéziós alapból. Corina Crețu, regionális politikáért felelős biztos a hvg.hu-nak a beruházással kapcsolatban azt is elmondta: 2014 és 2020 között az EU a felzárkóztatási támogatásokból 25 milliárd eurót ruház be Magyarországon.
Folyamatos kapcsolatban áll a brit diplomácia a magyar kormánnyal, és ha kell, jelzéseket is küldenek Londonból a magyar félnek akár a gazdasággal, akár a demokrácia helyzetével kapcsolatban – derül ki a Budapestre akkreditált brit nagykövet lapunknak adott interjújából. Jonathan Knott szerint a befektetők stabil jogi környezetet, stabil adózási feltételeket várnak. A diplomata azt mondta: Nagy-Britannia úgy akarja az uniós költségvetést csökkenteni, hogy köztük a szegényebb tagállamoknak – így Magyarországnak is – az eddiginél több fejlesztési forrás jusson.
„Egy újabb zsarolásnak lehetünk szemtanúi” - így reagált a Jobbik frakcióvezető-helyettese az uniós pénzügyminiszterek tanácsának keddi ülése után, amelyen úgy döntöttek: 2013-tól felfüggeszthetik Magyarország kohéziós támogatásának csaknem harmadát. Az MSZP-nél úgy vélik: az Orbán-kormány mindent megtett azért, hogy végül ilyen intézkedésekkel kényszerítsék a költségvetés fenntartható pályára állítására.
Az uniós pénzügyminiszterek egy csoportja szeretné elhalasztani a magyar kohéziós támogatások felfüggesztését. Az Európai Bizottság azonban ellenáll, és a tagállamok valószínűleg nem fognak vele szembe menni.
Az uniós pénzügyminiszterek várhatóan megszavazzák kedden a Magyarországnak járó kohéziós alap 2013. január 1-jén életbe lépő kötelezettségvállalásának átmeneti felfüggesztését - értesült a Reuters hírügynökség uniós forrásokból. A forint újra gyengülő pályán van.